کمپ غار نوردی رود افشان

     

 دومین مقصدما در پل کمپ غار رودافشان

دور شدن انسان مدرن از طبیعت و سبک زندگی شهری سبب شده است که برخی ویژگی هایی که طبیعت آدمی به آن ها گره خورده و وجود آن ها منجر به زندگی بهتر و آسوده تر او می‌شوند، کم رنگ شوند.

به عنوان مثال، پذیرش سختی، تحمل ابهام و تاب‌آوری  در شرایط سخت، صفاتی هستند که امروزه در خیلی از ما به سختی پیدا می‌شود و تجربه‌ی زیست در طبیعت بکر، می‌تواند باعث بازگشتن این صفات در وجود ما شوند.

علاوه بر آن که اساسا فطرت ما با طبیعت گره خورده است و دوری از آن می تواند منجر به بروز مشکلات بیشتر و فرسودگی روح و جسممان نیز بشود.

همچنین طبیعت می تواند منبعی غنی از الهام بخشی برای سرآغاز کار هنری باشد.

پل کمپ با هدف نزدیک تر کردن انسان به طبیعت و ایجاد وحدت و نزدیکی بیشتر روح و جسم او با بستر حقیقی زیست‌اش طراحی شده است.

علاوه بر آن که طبیعت، خود ایجاد کننده‌ی بسیاری از صفات ضروری زندگی است، ما نیز تلاش می کنیم تا هر اردوی طبیعت گردی مان را به گونه ای طراحی کنیم که منجر به پرورش هرچه بیشتر روحیه تاب آوری، ماجراجویی و پذیرش سختی در شرکت کنندگان شود. 

از آن جا که جامعه مخاطبان اصلی ما هنرمندان و علاقه مندان به حوزه هنر و دیزاین هستند، ما در کنار هر کدام از کمپ های طبیعت گردی، فعالیتی هنری را نیز طرح می کنیم. این فعالیت ها اغلب اوقات در نسبت با محیط تعریف می‌شوند، مثل لکه نگاری از ابرها و صخره ها، یا خلق اثر هنری با استفاده از برگ ها و ...  گاهی نیز ممکن است به گونه ای باشند که نسبت ضروری با محیط نداشته باشند، اما انجام آن ها در فضای طبیعی، باعث شکوفایی بیشتر خلاقیتشان بشود.

مقصد بعدی ما غار رودافشان است. جایی میان دماوند و فیروزکوه و تهران. قرار است در آن‌جا به سبک نقاشی‌های اجداد غارنشینمان، بر روی سنگ طراحی کنیم.

 

این غار یکی از بزرگترین غارهای طبیعی ایران است و دهانه‌ی ورودی‌اش سومین دهانه بزرگ غارهای ایران است و به‌دلیل پنهان بودن در سراشیبی کوه، به این غار لقب «غار پنهان» را داده‌اند. مسیر رفتن به غار مسیر نسبتا پرشیب اما کوتاهی‌ست و نسبت به روستای وردیج سخت‌تر است. به همین خاطر به عنوان دومین مقصد کمپ‌هایمان انتخابش کردیم.

 

زمان حرکتمان حدود ساعت 4 صبح است. بعد از رسیدن به مقصد، پیاده‌روی و کوهنورد‌ی‌‌مان به سمت غار را آغاز می‌کنیم. در کنار غار صبحانه خواهیم خورد. و زمانی را به نقاشی روی سنگ‌‌ها اختصاص می‌دهیم. در راه برگشت، در کنار سد …. هم به صرف ناهار توقفی کوتاه خواهیم داشت.